Lednice I.

Lednice, perla Jižní Moravy

První písemné zmínky o Lednici pocházejí již z roku 1222, kdy se o Lednici mluví jako o zemanském sídle. V dnešní době Lednice patří mezi významné moravské vinařské obce, ale také patří do Lednické-valtického areálu, který je zapsán v Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Lednici můžeme najít na jižní Moravě, přibližně šest kilometrů severozápadně od Břeclavi a dvanáct kilometrů východně od Mikulova.

Zámek Lednice, stejně jako celý areál, je otevřen od dubna do září. Do areálu se můžete dostat buďto klasicky po silnicích, nebo dokonce lodí. Loď může být vaše, nebo můžete využít služeb společnosti První plavební, která kotví v Břeclavi, nebo u Janova hradu.

Lednický zámek

Lednický zámek můžeme najít v obci Lednice. Tento zámek svojí bohatou výzdobou a rozlehlou zahradou patří mezi nejkrásnější komplexy v České republice, díky čemuž byl roku 1997 zapsán mezi památky UNESCO.

Lednický zámek byl původně renesanční, až v polovině devatenáctého století dostal nový kabát a stal se z něj zámek novogotický. Kolem zámku byla rovněž vybudována z bažin rozlehlá a krásná zahrada.

Samotná budova zámku je velmi bohatě zdobena jak z venku, tak i ze vnitř. Interiéry jsou vybaveny vyřezávanými kazetovými stropy a původním historickým nábytkem. Lednický zámek se také může pochlubit úžasným dřeveným schodištěm, které vede z knihovny do komnat knížat. Toto schodiště je postaveno speciální metodou, při které nebylo použito ani jednoho hřebíku. Obytné a společenské místnosti se mohou honosit také mramorovými krby.

Na počátku 19. století se začal v okolí zámku budovat vskutku rozsáhlý zámecký park, kde se dnes nachází mnoho exotických dřevin, rybníků a také dalších zajímavých staveb, mezi které rozhodně patří třeba minaret z roku 1798, Janův hrad – pseudogotická napodobenina hradní zříceniny, nebo Lovecký zámeček. V první polovině 19. století byl k pravé straně zámku postaven velký skleník.

© Copyright Ubytování Břeclav | GDPR | Vyrobilo MFÁčko