Lednice II.

Zámecký park

Zámecký park v Lednici je jedním z nejvýznamnějších krajinářských komplexů Evropy, který byl vytvořen člověkem. Patří také k největším a nejkrásnějším dílům naší republiky, ale také Evropy a světa.

Zámecký park tu byl již od 16. století, ale tehdy měl podobu renesanční zahrady, která byla rozčleněna na šest velkých čtverců, kde byly terasy a vodotrysky. Při přestavbě samotného zámku byla přestavěna i zahrada a to na barokní park ve francouzském stylu a zahradu zdobily terasy a nově i sochařské výzdoby.

V místech, kde byla původně jen bažinatá niva řeky Dyje, se knížata rozhodla zbudovat rozsáhlý krajinářský anglický park, jehož krásu a malebnost dokreslují působivé průhledy.

O výjimečnosti lednického zámeckého parku vypovídá i to, že z Ameriky sem bylo dovezeno až 36 tisíc sazenic různých druhů rostlin a stromů. Dnes se počet těchto druhů uvádí v počtu 130 druhů jehličnatých stromů a 356 druhů listnatých stromů, přičemž některé z nich patří k nejstarším a nejmohutnějším exemplářům na našem území. Z tohoto pohledu bio-ekologického se zámecký park stává dendrologickou zahradou.

Ovšem stromy a rostliny nejsou tím jediným, co park může nabídnout. Turisti a návštěvníci se zde mohou těšit z několika velmi zajímavých staveb, jako je například odnikud nikam nevedoucí římský aquadukt, čínský altánek, maurský dům, menší Růžový rybník, větší rybník Zámecký a několik ostrovů i mostů.

Skleník

Do rozsáhlého komplexu Lednického zámku patří i velký historický skleník. Je zvláštní zejména tím, že se jedná o nejstarší skleník z litinových oblouků na světě.

To ovšem není vše, neboť se ve skleníku nachází velmi vzácná rostlina a to strom cykas Encephalartos altensteini, který má něco mezi 300 až 500 lety.

Minaret

Minaret je velmi zajímavou a nečekanou stavbou v jihomoravských zemích. Jedná se o romantickou stavbu z přelomu osmnáctého a devatenáctého století z architektonického návrhu Josefa Hardmutha.

Ten původně plánoval stavbu celé mešity, ale nakonec se kvůli nestabilnímu podloží přistoupilo pouze ke stavbě mikteru. Základy stavby tvoří piloty z olše a základové rošty z dubu. Na těchto základech byla vystavěna téměř šedesát metrů vysoká věž, která má tři galerie a je zakončena kopulí.

Minaret je veřejnosti přístupný v návštěvních hodinách, a pokud se turisté nezaleknou 302 schodů, otevře se jim na horním ochozu krásný výhled na lednický park, Pálavu a Bílé Karpaty.

© Copyright Ubytování Břeclav | GDPR | Vyrobilo MFÁčko